072-33-80-757
לקבלת ייעוץ ראשוני חייגו
או מלאו פרטיכם בטופס
ונחזור בהקדם

נפגעת בתאונת עבודה? עמוד על זכויותיך מול המוסד לביטוח לאומי!! 

עובדים רבים חווים תאונות/פגיעות במהלך עבודתם בנסיבות שונות בין אם בזמן העבודה ובין אם בדרך לעבודה ובחזרה ממנה. חשוב לדעת כי פגיעה בעבודה עשויה לזכות את העובד שנפגע בפיצויים שונים וזאת בהתאם לנסיבותיו של כל מקרה וגם בהתאם לנזק שהתרחש כתוצאה מאותה פגיעה. 

סעיף 79 בפרק ה' לחוק הביטוח הלאומי מגדיר פגיעה בעבודה כתאונת עבודה או מחלת מקצוע. להבדיל מתאונת עבודה שהיא למעשה אירוע פתאומי וחד פעמי שאירע תוך כדי ועקב העבודה אשר כתוצאה ממנו נגרם לאדם נזק, מחלת המקצוע נגרמת עקב חשיפה ממושכת לתנאי עבודה היוצרים סיכון בריאותי לעובד. 

במאמר זה אנו נתמקד במושג הראשון - תאונת עבודה. נבחן מהי תאונת עבודה בהתאם להגדרה בחוק וכן נפרט בקצרה מהם הפיצויים שאותם זכאי לתבוע נפגע תאונת עבודה. 
 
מהי תאונת עבודה: 
 • תאונת עבודה (עפ"י סעיף 80 לחוק ביטוח לאומי) היא תאונה שאירעה תוך כדי עבודה (כלומר בזמן העבודה ו/או במקום העבודה) ועקב העבודה (או עקב סיכוני מקום העבודה. 

  לעניין זה, גם תקיפה, תוך כדי ועקב העבודה, כולל תקיפה מינית, עשויה להיחשב כפגיעה בעבודה, אם היא גורמת לנזק גופני או נפשי ומצריכה טיפול רפואי.
   
 • גם תאונה שאירעה לעובד כשהיה בדרכו מביתו, (או מהמקום שבו ישן) לעבודה, או בחזרה מהעבודה לביתו, או ממקום עבודה אחד לשני, גם היא תיחשב תאונת עבודה.

  חריג
  אם בדרכו לעבודה או בחזרה ממנה ביצע העובד הפסקה של ממש, או שסטה מדרכו המקובלת סטייה של ממש שלא לצורכי עבודה, התאונה לא תיחשב כתאונת עבודה. 

  כך לדוגמא  אם בדרכו לעבודה נכנס עובד לבנק או לסופר, כדי לטפל בענייניו האישיים, הדבר מהווה הפסקה של ממש. על כן, אם ייפגע בדרך מביתו לבנק/סופר, או מהבנק/הסופר למקום העבודה,  פגיעה זו לא תיחשב כתאונת עבודה.

  כך גם כשעובד החליט לקנות תרופות מבית מרקחת אשר אינו נמצא במסלול הרגיל שלו לעבודה, הדבר מהווה סטייה של ממש שלא לצורכי עבודה. לכן אם יפגע בדרכו, לא תיחשב הפגיעה כתאונת עבודה. אם אחרי כן חזר העובד למסלול הרגיל לעבודתו ונפגע בזמן זה,  הפגיעה תיחשב כתאונת עבודה.
   
 • למרות הסייג הנ"ל, החוק גם קובע שני מקרים שבהם גם אם סטה העובד מדרכו לעבודה, הפגיעה עדיין תיחשב כתאונת עבודה:

  1. אם סטה המבוטח מדרכו לעבודה כדי להתפלל תפילת בוקר בציבור בבית תפילה שבו הוא
     נוהג להתפלל.

  2. אם סטה המבוטח מדרכו לעבודה לצורך ליווי ילדיו לגן ילדים, מעון ילדים, או מקום אחר
     שאושר בתקנות הביטוח הלאומי ובחזרה.
בנוסף לאמור, החוק מגדיר מס' מקרים נוספים שבמסגרתן תאונה תיחשב כתאונת עבודה, עקב קוצר היריעה נציין את המרכזיים שבהם:
 • פגיעה בזמן העבודה, גם אם לא עקב העבודה, כאשר אדם אחר פגע בו בחפץ שנמצא במקום העבודה, או בסמוך אליו, וזאת ובתנאי שהעובד הנפגע לא נטל חלק בגרימת הפגיעה.

  כך למשל אם עובד התערב במריבה של שני עובדים אחרים ותוך כדי שניסה להפרידם נפצע, פציעה זו תוכר כתאונת עבודה. 
   
 • תאונה שנגרמה לעובד, במקום שהוא או חבריו לעבודה סועדים בשעת הפסקה, שנקבעה על דעת המעסיק ואינה עולה על 3 שעות. כולל גם תאונה שנגרמה בדרך למקום הארוחה ממקום עבודתו ובחזרה אליו.  דוגמא: תאונת דרכים שנגרמה לעובדת בזמן הפסקת צהריים בדרכה אל מסעדה שנכללת בהסדר עם מקום עבודתה, תוכר כתאונת עבודה. 
תאונת עבודה

זכויות הנפגע בתאונת עבודה מהמוסד לביטוח לאומי: 
 • עובד אשר אושרה תביעתו בגין תאונת עבודה על ידי הביטוח הלאומי, זכאי לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי עבור ימי ההיעדרות מהעבודה והוצאות הטיפול הרפואי. 
את התביעה לביטוח לאומי יש להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפגיעה. הגשת התביעה לאחר המועד הזה עלולה לפגוע בזכות הנפגע לקבלת גמלה, כולה או חלקה. 

דמי הפגיעה משולמים עד 91 ימים לכל היותר מיום הפגיעה. גובהם של דמי הפגיעה ליום הוא 75% מהכנסתו של הנפגע במהלך 3 החודשים שקדמו לחודש הפגיעה לחלק ב-90.
 
 • במקרה שבו כתוצאה באותה פגיעה, נגרמה לעובד נכות, זכאי הנפגע להגיש תביעה לגמלת נכות מעבודה - קצבה או מענק. יהיה עליו להופיע בפני ועדה רפואית של הביטוח הלאומי שתקבע את דרגת נכותו, ובהתאם לכך תשולם לו קצבה חודשית או מענק לפי החוק. זכאות להגשת תביעה זו חלה גם על נפגע שחזר לעבודה. 
   
במידה ונקבעו לנפגע אחוזי נכות צמיתים (קבועים) בין 9% ל- 19% יהיה זכאי למענק חד פעמי.  במידה ונקבעו לו ע"י הועדה הרפואית דרגת נכות צמיתה (לתמיד) של 20% ומעלה, או דרגת נכות זמנית של 5% ומעלה, הוא יהיה זכאי לקצבה חודשית שגובהה הוא 75% מהשכר החודשי כפול אחוזי הנכות. 
 
בנוסף לתביעה לביטוח לאומי, ניתן להגיש תביעות נוספות כגון תביעה כנגד המעסיק במקרה של רשלנות מצדו, תביעת פוליסת תאונות אישיות או תביעה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים במקרה של תאונת דרכים (על כך ראה במאמר הקודם באתר בנושא) הכל כמובן תלוי נסיבות המקרה הספציפי. במידה וגם אתם חוויתם תאונה בעבודה, רצוי  מאוד להתייעץ בנושא עם עורך דין מומחה בדיני נזיקין לצורך בדיקת זכאותכם לפיצוי עקב תאונת עבודה. ניהול נכון של התביעה ע"י עו"ד מומחה יסייע בקבלת הפיצויים המקסימאליים המגיעים לכם תוך ניהול ההליך באופן יעיל ומקצועי.
 

משל אצבעו של הכנר
דמיינו מצב שאדם שובר את האצבע המורה. הוא ישים סד ויחווה חוסר נוחות קל בזמן האוכל או בשעת הקלדה על המקלדת. לא נעים, אבל גם לא נורא. בשביל זה בדרך כלל לא רצים לביטוח לאומי. עכשיו תארו לכם שמי ששבר את האצבע הוא כנר בינלאומי שהפציעה הזו מונעת ממנו לנגן בהווה ולא ברור איזה השלכות יהיו על איכות נגינתו בעתיד. במצב כזה, פגיעה חמורה באצבע עשויה להתברר כפגיעה אנושה ביכולת ההשתכרות שלו. עו"ד תאונות עבודה טוב יוכל לסייע לו לממש את מלוא הזכויות.

צריך לזכור שלעתים תאונת עבודה מטלטלת את הנפגע וגוררת כדור שלג של הידרדרות. עורך דין תאונת עבודה טוב ידע לשרטט את הנתיב הזה מבחינה משפטית ולקשור את כל הקצוות כך שהנפגע יקבל מענה ופיצוי הולם. עו"ד תאונות עבודה מצוין יספק לנפגע גם תמיכה ותקווה להמשך הדרך. זה בדיוק סוג עו"ד תאונת עבודה שאתם רוצים לצדכם.

משרד עורכי דין מנו – בן שמעון כאן לשירותך וילווה בתהליך עד לקבלת הפיצוי המגיע לך –
לשיחת ייעוץ עם דורין מנו בן שמעון – עו"ד תאונת עבודה:
072-33-80-757

 

תאונת עבודה במוסד לביטוח לאומי

דורין מנו בן שמעון - משרד עורכי דין

פקס: 03-5360815  |  טלפון: 072-33-80-757  |  מוטה גור 7 פתח תקווה, בניין C (פארק אולימפיה)
כל האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית, בכל דרך ואופן ובכל מקרה, המידע המוצג הינו כללי בלבד
לייעוץ הכנס פרטיך ונחזור אליך בהקדם:
תשלום שכר טרחה מותנה בתוצאה