072-33-80-757
לקבלת ייעוץ ראשוני חייגו
או מלאו פרטיכם בטופס
ונחזור בהקדם

הליך תביעה לקבלת קצבת ניידות 

אם אתה סובל ממוגבלות בניידות בעקבות שיתוק, קטיעה וליקויים תפקודיים נוספים ברגליים, אתה עשוי להיות זכאי לקבלת גמלת ניידות והטבות נוספות מהמוסד לביטוח לאומי.

נדגיש, להבדיל ממרבית התביעות המוגשות למוסד לביטוח לאומי כגון: גמלת נכות כללית וגמלת נכות מעבודה במסגרתן יש להגיש את התביעה למוסד לביטוח לאומי אשר מזמן אותך לוועדה רפואית, על מנת להיות זכאי לפנות למוסד לביטוח לאומי בנושא גמלה ו/או הטבות בניידות התהליך שונה והוא מתחיל בהגשת בקשה להיבדק לוועדה הרפואית המחוזית של משרד הבריאות.


לאחר הגשת הבקשה להיבדק למשרד הבריאות יזומן התובע לוועדה הרפואית המחוזית אשר תקבע את אחוזי המוגבלות.

את אחוזי המוגבלות קובעת הוועדה בהתאם לרשימת הליקויים הקבועה בתוספת להסכם הניידות והיא כוללת:
שיתוקים, קטיעות, קשיונות, מרפקים מדומים, הגבלת כושר תנועת המפרקים בגפיים התחתונות או החלפתם, קיצור גפה, תהליך אי ספיקה היקפית בעורקי הגפיים התחתונות, מומים מלידה, קומה נמוכה והפרעות במערכת כלי הלימפה.

נבהיר כי מדובר ברשימה סגורה וכי לוועדה הרפואית אין סמכות להרחיב אותה כך שעל מנת שהתובע יהא זכאי לקביעת אחוזי מוגבלות עניינו חייב להיכנס ולהתאים לאחד מהליקויים המנויים בהסכם הניידות מה שפעמים רבות מוביל לתחושת חוסר צדק עת אדם אמנם מוגבל מאוד בהתניידותו אך מצבו אינו עונה על אחד הליקויים ולכן בקשתו נדחית.

לדוגמא:
אדם עם שחיקת סחוס מלאה בשתי הרגליים שלא עבר ניתוח להחלפת מפרק ברך לא יהיה זכאי לקביעת אחוזי מוגבלות למרות שבפועל אין ספק כי הוא מוגבל בהתניידותו.

לאור הקושי הרב בפניו ניצב התובע אשר סובל מאוד ומתקשה בהתניידותו רצוי וכדאי להיות מיוצג בוועדה הרפואית ע"י עו"ד מנוסה ומקצועי אשר יציג את עניינך בצורה הטובה ביותר בפני הועדה, יוכיח כי עניינך כן עונה על אחד הליקויים ברשימה או ישכנע את הועדה, במקרים מסוימים, כי יש מקום לבצע מעין התאמה של מצבך לאחד הליקויים.

תביעה לקבלת קצבת ניידות

ניידות


ערר על החלטת הוועדה הרפואית יוכל התובע להגיש תוך 60 יום מיום קבלת פרוטוקול הוועדה. 
בנוסף, ככל וחלה החמרה במצבו של התובע עומדת בפניו האפשרות להגיש ללשכת הבריאות המחוזית בקשה לבדיקה חוזרת אולם זאת בתנאי שחלפו לכל הפחות 12 חודשים מיום מתן ההחלטה האחרונה בעניינו ע"י הוועדה הרפואית ו/או הוועדה הרפואית לעררים.

ככל ולא חלפו 12 חודשים יוכל התובע להגיש את בקשתו לבדיקה חוזרת למוסד לביטוח לאומי שם תיבחן הבקשה ע"י רופא שיבחן את המסמכים הרפואיים וככל וימצא כי אכן חלה החמרה במצבו הרפואי של התובע תועבר הבקשה ללשכת הבריאות המחוזית.

שימו לב:
את תביעת הניידות ניתן להגיש עד לגיל 67 לאחריו גם אם התובע סובל מליקוי שמופיע ברשימת הליקויים ועל כן מזכה בקביעת אחוזי מוגבלות – הוא לא יוכל להגיש את הבקשה!


גמלת ניידות
על מנת להיות זכאי בגמלת הניידות על התובע לעמוד בתנאים הבאים:

  • תושב ישראל הנמצא בישראל
  • גילו בין 3 שנים ל – 67
  • הועדה הרפואית של משרד הבריאות קבעה לו אחוזי מוגבלות בניידות כמפורט לעיל ובשיעורים הבאים -
    נקבעה לו דרגת מוגבלות בניידות בשיעור של 40% לפחות ויש ברשותו רישיון נהיגה. 
    או שאין ברשותו רישיון נהיגה אבל הועדה קביה לו מוגבלות בניידות בשיעור של 60% לפחות ויש לו "מורשה לנהיגה" שמסיע אותו. 

"מורשה לנהיגה" הוא קרוב משפחה של המוגבל הניידות מדרגה ראשונה אשר אוחז ברישיון נהיגה בר תוקף או שהוא מטפל אשר סועד את המוגבל בניידות במרבית שעות היממה, הוא מתגורר במרחק אווירי של עד 1.5 ק"מ מבית המוגבל בניידות, הוא דואג לצרכיו באופן קבוע למען צרכיו היומיומיים והוא קיבל אישור מהמוסד לביטוח לאומי לשמש כ"מורשה לנהיגה".

את התביעה לגמלת ניידות מגישים למוסד לביטוח לאומי על גבי טופס 8200 וערעור על החלטת המוסד ניתן להגיש בתוך 12 חודשים מיום קבלת ההחלטה.

ההטבות השונות להן עשוי מי שנקבע לו מוגבלות בניידות להיות זכאי
קצבת ניידות חודשית לבעלי רכב ובתנאים מסוימים גם למי שאין ברשותם רכב
הלוואה לרכישת רכב פרטי במסגרת גמלת ניידות
הלוואה לרכישה ולהתקנה של אבזרים ברכב לאבזרים מיוחדים
החזר הוצאות לרכישה ולהתקנה של אבזרים ברכב פרטי
הלוואה לרכישה ולהתקנה של מתקן הרמה לכיסא גלגלים לרכב
לימוד נהיגה ברכב לאבזרים מיוחדים
שירותי גרירה


משרד עורכי דין מנו – בן שמעון כאן לשירותך וילווה בתהליך עד לקבלת הפיצוי המגיע לך – צור קשר לקביעת פגישת ייעוץ.
 

דורין מנו בן שמעון - משרד עורכי דין

פקס: 03-5360815  |  טלפון: 072-33-80-757  |  מוטה גור 7 פתח תקווה, בניין C (פארק אולימפיה)
כל האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית, בכל דרך ואופן ובכל מקרה, המידע המוצג הינו כללי בלבד
לייעוץ הכנס פרטיך ונחזור אליך בהקדם:
תשלום שכר טרחה מותנה בתוצאה