072-33-80-757
לקבלת ייעוץ ראשוני חייגו
או מלאו פרטיכם בטופס
ונחזור בהקדם

ירושה ללא צוואה


ישנם אנשים אשר מעולם לא רשמו צוואה, ובכל זאת יש להם יורשים. מה עושים במקרים הללו? קיים דבר הנקרא ירושה ללא צוואה. על פי חוק הירושה בית המשפט מחליט מי הם יורשיו הטבעיים של המנוח.

מהי בעצם ירושה על פי דין? 

באותם מקרים בהם המנוח הותיר ירושה ללא צוואה, הוא למעשה לא קבע מי יהיו היורשים שלו ועל פי חוק הירושה ניתן לקבוע ירושה על פי דין. בנוסף, המחוקקים הם אלה שקבעו את כל הכללים הנוגעים אל ירושה על פי דין, מתוך מחשבה שמה שנקבע הוא מה שהמנוח היה רוצה.

מיהם היורשים?

בן או בת הזוג נמצאים במעלה מדרג סדרי העדיפויות בהקשר לקבלת הירושה, בית המשפט תמיד יהיה מעוניין לקבוע למי זכות ראשונה. עניין זה נקרא גם ענף ירושה, כלומר פרנטלות. למשל במקרים בהם הוריו של המנוח או אחיו חיים, עדיין תינתן עדיפות לבן או בת הזוג, לילדיו וצאצאיהם.

מה עוד כדאי לדעת?

ירושה ללא צוואה, מערימה לא מעט קשיים על בית המשפט שכן עליו ליטול החלטות, אולם החוק הוא מאוד ברור. במקרים בהם לא נותרו למנוח קרובי משפחה (כמו ילדים, נכדים, בן או בת זוג, הורים ואחים), כל הרכוש שלו יועבר לטובת המדינה. בעניין זה לא קיים ולו הבדל אחד בין אוכלוסיית הנשים לבין אוכלוסיית הגברים.

כאשר הורים מאמצים מותירים ירושה ללא צוואה, הרכוש והנכסים יועברו לילד אותו אימצו. והיה ומדובר בזוג הורים שאינם נשואים, אין לכך כל חשיבות מבחינת הילד. 

ויש אנשים שלא מוותרים על כתיבת צוואה

קיימת כמובן גם ירושה על פי צוואה הנגזרת מחוק הירושה. למה הכוונה? כל אדם באשר הוא זכאי לכתוב את צוואתו ולנסח אותה כראות עיניו, כך הוא מגדיר בצורה מאוד ברורה מי יהיו יורשיו ולמי יחולקו נכסיו. ירושה על פי צוואה נחשבת למסמך משפטי.

ישנן כמה דרכים לרשום את הצוואה: כתיבתה בכתב יד, כתיבת צוואה מול עדים, כלומר חייבים להיות לפחות שני עדים הקרובים לכותב הצוואה. קיימת גם צוואה בפני רשות, צוואה בעל פה, וצוואה הדדית.

דיני ירושה – מה בשורה התחתונה?

כולנו יודעים שלא מעט בני משפחה ומקורבים למנוח יהיו מוכנים להילחם בבית המשפט לשם קבלת ירושות. אולם העיקרון המנחה בכל הקשור לדיני ירושות הוא ברור למדיי. אדם אשר הלך לעולמו, כל נכסיו וכספו יועברו למי שמכונים – היורשים החוקיים. הנכסים אותם מותיר אחריו המנוח, מכונים גם עיזבון.

מימוש ירושה בעזרת עו"ד

משרד עו"ד דורין מנו בן שמעון, אחד המובילים בתחומו, עוסק גם בצוואות וירושות. אם מישהו קרוב אליכם, כמו הורה למשל, השאיר ירושה ללא צוואה ומתעוררים אי אילו חילוקי דעות, פנו אלינו על מנת לסייע לכם להשיג את מה שאתם זכאים לו על פי חוק. צרו עוד היום קשר ואנו נשמח להעניק לכם שיחת ייעוץ!
 

דורין מנו בן שמעון - משרד עורכי דין

פקס: 03-5360815  |  טלפון: 072-33-80-757  |  מוטה גור 7 פתח תקווה, בניין C (פארק אולימפיה)
כל האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית, בכל דרך ואופן ובכל מקרה, המידע המוצג הינו כללי בלבד
לייעוץ הכנס פרטיך ונחזור אליך בהקדם:
תשלום שכר טרחה מותנה בתוצאה