072-33-80-757
לקבלת ייעוץ ראשוני חייגו
או מלאו פרטיכם בטופס
ונחזור בהקדם

מהו התקף לב?

ההגדרה הרפואית של התקף לב, או בשמו המדויק אוטם שריר הלב, היא מחלת לב איסכמית שבה יש הפרעה באספקת דם ללב, או לחלק ממנו, שגורמת למוות של תאי שריר הלב באותו אזור. התקף הלב נובע במרבית המקרים מחסימה של אחד העורקים הכליליים, שבאה בעקבות קרע של רובד טרשתי לא יציב באותו העורק, אשר עליו מתפתח קריש דם שחוסם את העורק.

מה לכל זה ולתאונת דרכים?

על פניו אין שום הצדקה להכיר באירוע לב כפגיעה בעבודה, בזמן שהדעה המקובלת ברפואה היא שאירוע לב נגרם למי שהמחלה מקננת בתוכו ולרוב הוא בעל גורמי סיכון כגון: יתר לחץ דם, כולסטרול, עודף משקל, עישון ותורשה.

יחד עם זאת, על פי החוק והפסיקה, אירוע לב יחשב כתאונת עבודה, אם התובע יצליח להוכיח שקרה לו אירוע חריג שקשור בעבודתו בסמוך להופעת התקף הלב. הרציונל הוא שהאירוע החריג בעבודה עשוי לזרז את בואו של התקף הלב, שסביר להניח שהיה קורה כך או כך, אבל אותו אירוע חריג שימש "טריגר" לקרות התקף הלב במועד שבו הוא קרה.

ומהו אירוע חריג?

אירוע חריג יכול שיהיה אירוע של מתח נפשי או מאמץ פיזי, בתנאי שהוא חריג בעוצמתו ובאופיו וזאת בנוגע לנפגע הספציפי. 

ובמילים אחרות, נפגע שרוצה להוכיח שקרה לו אירוע חריג בעבודה, צריך להראות שקרה לו משהו חריג, משהו שאינו דבר שבשגרה ביחס לעבודתו. אירוע חריג לאחד יכול להיות אירוע שגרתי לחלוטין לאחר, הכל לפי תנאי העבודה שהאדם מורגל אליהם.
 
התקף לב כתאונת עבודה

לדוגמה:
עורך דין שמנהל תיקים בבית המשפט כדבר שבשגרה, מורגל למתח הרב שכרוך בניהול ההליך המשפטי ויהיה לו קשה מאד להוכיח אירוע של מתח חריג בעבודה בעקבות דיון סוער. הפסיקה הכירה במקרים מגוונים שענו על דרישת האירוע החריג, לדוגמה מהנדס שהוזמן להרצות לפני קומץ של אנשי מקצוע ובקהל ישבו למעלה ממאה איש, עובדים שקיבלו מכתב פיטורין או הזמנה לשימוע, ויכוח חריף עם אחד העובדים, הפסד של עסקה גדולה, הרמה של משא כבד במיוחד ועוד ועוד.

אם התובע הצליח להוכיח את קרות האירוע החריג, עוברים לשלב השני שהוא מבחן סמיכות הזמנים.
אם האירוע החריג, נניח ויכוח חריף, קורה בזמן העבודה ותוך כדי הויכוח העובד לוקה בליבו, סיכויים גבוהים להצליח להוכיח שמדובר בתאונת עבודה.

מקרים יותר קשים להוכחה הם אלה שהתקף הלב מגיע מספר ימים אחרי. הפסיקה מדברת על עד 48 שעות בין האירוע החריג להתקף הלב, אבל כל מקרה לגופו וכבר הוכרו מקרים של התקפי לב שהתרחשו גם אחרי מספר ימים ואפילו שבוע.

בפועל תביעות לב הן לא פשוטות בכלל, לפעמים בגלל דרישת האירוע חריג ולפעמים בגלל סמיכות הזמנים ולפעמים בגלל שניהם, אבל בהתקיים התנאים המתאימים בהחלט אפשרי לקבל הכרה של תאונת עבודה מהביטוח הלאומי. שרק נהיה בריאים!

משרד עורכי דין מנו – בן שמעון כאן לשירותך וילווה בתהליך עד לקבלת הפיצוי המגיע לך – צור קשר לקביעת פגישת ייעוץ.
 

התקף לב - יכול להיות תאונת עבודה

דורין מנו בן שמעון - משרד עורכי דין

פקס: 03-5360815  |  טלפון: 072-33-80-757  |  מוטה גור 7 פתח תקווה, בניין C (פארק אולימפיה)
כל האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית, בכל דרך ואופן ובכל מקרה, המידע המוצג הינו כללי בלבד
לייעוץ הכנס פרטיך ונחזור אליך בהקדם:
תשלום שכר טרחה מותנה בתוצאה