072-33-80-757
לקבלת ייעוץ ראשוני חייגו
או מלאו פרטיכם בטופס
ונחזור בהקדם

אחוזי נכות


כל מבוטח בביטוח לאומי יכול להגיש תביעת לשם הכרה במגבלותיו, פיזיות או נפשיות, לשם קביעת אחוזי נכות. בוועדות הרפואיות של מוסד זה, הרופא יקבע האם האדם בכלל זכאי לקבל הכרה כנכה, ובדיקת אי כושר עבודה, אשר גם היא נקבעת על פי ביטוח לאומי נכות כללית.

כיצד נקבעים אחוזי הנכות?

אחוזי נכות נקבעים על פי כמה וכמה פרמטרים, ועניין זה תלוי באם התובע סובל ממחלה אחת או יותר. מי שקיבל אחוזי נכות גבוהים, יעבור לאחר מכן בדיקת תפקוד, על מנת למצוא את כל המחלות או הליקויים מהם הוא סובל.

במידה והתובע מקבל אחוזי נכות רפואית מעל הרף שנקבע, עליו לעבור בדיקות במכון להערכה תפקודית של המוסד. בוועדה זו נבדקים שלל הליקויים הרפואיים מהם הוא סובל, אף מהפן התפקודי – האם אחוזי נכותו משפיעים על כושר התפקוד? כשאחוזי הנכות הרפואית אכן מצביעים על אובדן כושר, קובעים לו אחוזים של דרגת אי כושר. במידה ואלו עוברים את הרף הקבוע, התובע מקבל קצבת נכות כללית.

בדיקת הרופאים וקביעת אחוזי נכות
אחוזי נכות, ביטוח לאומי נכות כללית, נקבעים ע"י רופאי הוועדה, על פי תלונותיו של המבוטח, כל מחלה או ליקוי, טומנים בחובם את קביעת אחוזי הנכות, והם לאו דווקא זהים.

הספר של הביטוח הלאומי
בספר הביטוח הלאומי, קיימים כל הליקויים והמחלות, כאשר אחוזי הנכות נקבעים על פי הבעיה ממנה התובע סובל. כלומר קיימים קריטריונים ברורים. 

מה לגבי נכות נפשית?
אמנם אין מדובר בפלח אוכלוסייה גדול, שיעורם של בעלי נכות נפשית איננו גבוה במיוחד, מדובר בשישה אחוזים מכלל האוכלוסייה. אולם, לא מעט הם האנשים אשר זכאים לקבל אחוזי נכות נפשית ביטוח לאומי. בעיקר מדובר בבעיות כמו פוסט טראומה, חרדות, דיכאון ועוד מחלות נפשיות. גם אנשים אשר עשו שימוש בסמים וכתוצאה פרצה אצלם פסיכוזה, זכאים לקבל אחוזי נכות נפשית ביטוח לאומי.

כאשר כושר העבודה איננו אופטימאלי, אחוזי הנכות יהיו בשיעור של 10%. פוסט פסיכוטיים יקבלו 25% קצבה. בנושא זה תלוי מהי דרגת הטרום פסיכוזה. בעלי פסיכוזה עם קשיים בעבודה וקשיים חברתיים יקבלו 50% קצבה. פסיכוטיים אשר מאושפזים מידי פעם וכלל לא מסוגלים לתפקד יקבלו קצבה בשיעור של 75% ואנשים אשר תלויים בסביבתם יקבלו 100% נכות.

קבלת פנסייה
פנסיית נכות ניתן לרכוש אצל חברות הביטוח. הפנסייה משמשת כמשענת ביטחון למי שאיבד אובדן כושר עבודה, או כאשר אדם איננו מסוגל להשתכר כפי שהיה בעבר, כתוצאה מפגיעות הן מנטליות והן פיזיות ושיעור אחוז הנכות שלו הינו 25%. על המבוטח לשלם לחברת הביטוח אחוזים רבים משכרו. פנסיית נכות היא סוג של תעודת ביטחון.

מדוע כדאי לפנות לעו"ד?
משרד עו"ד דורין מנו בן שמעון. הוא בעל ניסיון רב בתביעות כנגד המוסד לביטוח לאומי, גם כאשר הוועדות הרפואיות קבעו אחוז נכות נמוך מאוד ללא הצדקה. אנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך, עד שהצדק יצא לאור וזכויותיכם ימומשו. צרו עמנו קשר! 
 

דורין מנו בן שמעון - משרד עורכי דין

פקס: 03-5360815  |  טלפון: 072-33-80-757  |  מוטה גור 7 פתח תקווה, בניין C (פארק אולימפיה)
כל האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית, בכל דרך ואופן ובכל מקרה, המידע המוצג הינו כללי בלבד
לייעוץ הכנס פרטיך ונחזור אליך בהקדם:
תשלום שכר טרחה מותנה בתוצאה